Раздел: Помогите (Один зарубежный гражданин хочет купить у меня фотоаппарат. Договорились до того)

Отвечать в конференциях и заводить новые темы может любой участник, независимо от наличия регистрации на сайте 7я.ру.

Девочки, помогите малограмотным пожалуйста!

Один зарубежный гражданин хочет купить у меня фотоаппарат. Договорились до того, что он мне переводит деньги на карту, а я ему высылаю его ЕМС. После этого мне приходит такое письмо. Это нормально? Это не разводка какая-нибудь? С языком у меня плохо и я не могу понять что конкретно я должна сделать :( Электронный переводчик мало помог. Помогите пожалуста!

Hsbc Bank's Wire Transfer™ TF00_M40_SO20022
Hsbc Bank™. Ekaterina Z.,

Thanks for your patronage, we inform hereby inform you that we reserve the right to hold payments transferred fund until shipment is confirmed. This is in order for us to ensure that all transactions through our Bank are abiding to our Banking payment policy. Please carefully note that the fund is fully deducted from your buyers account and can not be refunded back. we give you 48HRS to dispatch the merchandise and get back to us with all shipment information for verification, your information has been stored in our data base for reference purpose and so that you can get maximum attention from our account department. Your cooperation is very important on this transaction. We assure you that you secure with us and once we receive the shipment information for verification your fund will be credited into your bank account. We are waiting to receive all this information from you [ which is a scanned copy of the shipment label/receipt and the Shipment Tracking Number to confirm shipping status ]. You are urged to make the shipment of the purchased merchandise in the next 24-48hours and get back to us at : wiretransfer.hsbcbank@accountant.com for immediate processing of the shipping details and to speediate the transfer of your money into your bankaccount.

You will receive an e-mail after the details has been verified and the fund will be credited directly to your bank account. This is a protection policy govern the account of all or customers. We want to increase our security and comfort level with every transaction to all our customer and the community in the face of the growing number of fraudulent activities perpetrated via the internet. Your fund is intact and you are encouraged to complete this transaction as soon as possible.

The process which you will have to follow so that you can get your money are being stated below:

[1]. Go ahead and Ship out the item ordered from you by our client.
[2]. Send the Shipment Tracking Number to our us for the Shipment verification.
[3]. You will have to be patient till when the Shipment Verification Process will be over which will take up to 24 Hours.
[4]. Your account would be credited immediately the Shipment Verification Process is Over.

Here at Hsbc Bank Plc, we assured that your security and safety is our topmost concern. Know that you are secure with us on this transaction and we are liable to protect all our customer with all security measure. We wait for the shipment verifications as soon as possible, here is our customer service email: wiretransfer.hsbcbank@accountant.com

Transfer Code: TF00_M40_SO20022

THANK YOU FOR USING Hsbc BANK® PLC000

If you have questions, please contact us for assistance at wiretransfer.hsbcbank@accountant.com

Chairman, CEO and President

Thank you for using Hsbc Bank Auction payment Transfer!
26.06.2015 15:30:19, KatrinZZ

7 комментариев

От кого: Настройки

Вы не авторизованы. Авторизоваться

Если Вы отправите сообщение анонимно, то потеряете возможность редактировать и удалить это сообщение после отправки.

E-mail:
получать ответы на E-mail
показывать ссылки на изображения в виде картинок
это РАЗВОДКА.
я такое проходила и тоже с фотоаппаратом :-)
26.06.2015 20:26:14, Таха
:) Коллективный разум меня спас. 26.06.2015 21:54:16, KatrinZZ
они еще запугать попытаются.
Ответьте им, что передали все их данные в полицию
26.06.2015 22:54:41, Таха
Разводка это однозначно. Такого HSBC писать никогда не будет. 26.06.2015 16:48:55, lenaelena
Спасибо! 26.06.2015 17:03:23, KatrinZZ
читать лень, но поищите - была такая тема, даже помню от кого (colline), там тоже обсуждали "не разводка ли".
когда была - не помню, но больше года назад точно.
но лично я не стала бы выяснять "не разводка ли это", мне проще подождать другого безпроблемного покупателя чем разбираться с проблемным ( и да, я не читая отнесла б этот поток слов к "разводкам")
26.06.2015 15:59:46, Natalya d'*
Гм, нашла тему, там было про paypal. Пишут, что разводка, чорт. Спасибо! 26.06.2015 16:21:13, KatrinZZ

Лауреат Премии Рунета 2005Лауреат Национальной Интернет Премии 2002Победитель конкурса «Золотой сайт'2001»

26.04.2018 10:49:15

7я.ру - информационный проект по семейным вопросам: беременность и роды, воспитание детей, образование и карьера, домоводство, отдых, красота и здоровье, семейные отношения. На сайте работают тематические конференции, блоги, ведутся рейтинги детских садов и школ, ежедневно публикуются статьи и проводятся конкурсы.

Если вы обнаружили на странице ошибки, неполадки, неточности, пожалуйста, сообщите нам об этом. Спасибо!